Skip to Content

پدر واقعی اینترنت کیست؟

پدر واقعی اینترنت کیست؟

امروزه برای بسیاری از ساکنان کره زمین حتی تصور یک روز زندگی بدون اینترنت هم ممکن نیست اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که این فناوری نوین اولین بار توسط چه کسی ارائه شده است؟

پدر واقعی اینترنت کیست؟

در حال حاضر اغلب از وینتون سرف، دانشمند آمریکایی به عنوان پدر اینترنت نام می‌برند اما تا چند سال پیش برای این پدیده نوین قرن ۲۰ از پدر دیگری با نام رابرت برمر نیز یاد می‌شد البته در عین حال نام رابرت کان هم به عنوان یکی دیگر از پدران اینترنت مطرح می‌شود.

پدر گمنام اینترنت

در این میان نکته غم انگیز این است که با وجود اهمیت این اختراع بزرگ، اگر امروز نام رابرت برمر را به عنوان یکی از پدران اینترنت جست‌وجو کنید حداقل در زبان فارسی اطلاعات چندان زیادی از او منتشر نشده و شاید بیشترین خبری که از او روی اینترنت وجود دارد مربوط به درگذشت او باشد.

او که به اختراع زبان جهانی کامپیوترها در تبدیل متن به عدد کمک کرده و به‌عنوان اولین دانشمند، مساله Y۲K را هشدار داده بود، در تاریخ هفت تیر سال ۱۳۸۳ در سن ۸۴ سالگی و بر اثر ابتلا به سرطان در تگزاس درگذشت. اما شاید بدون اختراع کامپیوتری ASCII توسط او، امروز حتی صندوقی به نام ایمیل نداشتیم و پرینترهای لیزری و باتری‌های ویدئویی هم به شکل دیگری وجود داشتند.

پدر مشهور اینترنت

اما برخلاف رابرت برمر که کمتر نام او به‌عنوان پدر اینترنت دیده می‌شود وینتون سرف در این زمینه بسیار صاحب نام است.

وینتون گری سرف، دانشمند آمریکایی علوم کامپیوتر است که پروتکل‌های تشکیل‌دهنده TCP/IP و استانداردی که امروزه به‌عنوان اینترنت شناخته می‌شود را با همکار خود؛ یعنی رابرت کان ایجاد کرد و لقب یکی از «پدران اینترنت» را به خود اختصاص داد.

او که این روزها حدود ۷۱ سال سن دارد تا چند سال پیش به عنوان رییس سازمان نظارت برنامه‌ها و ارقام اینترنتی (آیکان) فعالیت می‌کرد اما چندی بعد از سمت خود کناره‌گیری کرد و فعالیت‌های خود را به عنوان یکی از مدیران ارشد اجرایی گوگل ادامه داد.

وی از سال ۲۰۱۰ تاکنون، به‌عنوان نماینده کمیسیون پهنای باند برای توسعه دیجیتال و یکی از اعضای سازمان ملل متحد برای کمک به گسترش هرچه بیشتر تکنولوژی اینترنت مشغول به فعالیت است.

همکار آقای رییس

اما رابرت کان دانشمند و مخترع دیگری است که در موارد متعدد از او به‌عنوان همکار سرف پدر دیگر اینترنت یاد می‌شود. از کان هم اطلاعات چندانی در زبان فارسی وجود ندارد. این درحالی است که چند سال پیش سرف در گفت‌وگویی اعلام کرده بود: «باید بگویم که این اشتباه است که مردم افتخار پدری اینترنت را فقط به من نسبت بدهند. بیشتر کاری که من برای اختراع اینترنت انجام دادم به صورت مشترک بود. اول از همه با باب (رابرت) کان و بعدا با خیلی دیگر از آدم‌ها که در سیر تکاملی معماری اینترنت شرکت کردند.در حقیقت رابرت کان که به‌عنوان پدر اینترنت شناخته می‌شود، این پروژه را در اواخر سال ۱۹۷۲ و اوایل سال ۱۹۷۳ شروع کرده بود. او در بهار ۱۹۷۳ زمانی که من در دانشگاه استانفورد بودم، از من دعوت کرد که با او روی این پروژه کار کنیم. البته ما پیش از این در سال‌های ۱۹۶۹ و ۱۹۷۰ با هم روی پروژه آرپانت (جد اینترنت امروزی و اولین تجربه سوئیچینگ بسته‌ای در مقیاس گسترده) کار کرده بودیم و قبلا همدیگر را می‌شناختیم.او داشت کشف می‌کرد که چگونه باید از پس ایده شبکه باز بر بیاید. او هنگام کار روی این ایده متوجه شد که به آدمی نیاز دارد که درباره سیستم‌های عامل و چگونگی عملی کردن این ایده روی انواع مختلفی از سیستم‌های عامل چیزهایی بداند. من اتفاقا در آن زمان که اولین قسمت آرپانت در دانشگاه اوکلا نصب شد، به‌عنوان یک دانشجوی فارغ‌التحصیل در اوکلا مشغول کار شدم. کار من نوشتن نرم‌افزار برای ارتباط داخلی یک کامپیوتر با آرپانت بود. آنجا بود که باب کان را ملاقات کردم».

فروش استوریج
خرید استوریج
خرید سرور
لایک0 facebookاشتراک گذاری twitterbirdتویت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

By submitting a comment you grant اینترنتنظرات نامناسب و بی ربط توسط مدیریت حذف خواهند شد.پست الکترونیک شما تنها برای مقاصد تایید استفاده می شود و هرگز منتشر نخواهد شد.

دو × پنج =